Dlaczego młodzi płacą więcej za ubezpieczenie samochodu?

Dlaczego młodzi płacą więcej za ubezpieczenie samochodu?
29 października
09:20 2017

2017-10-29

O podwyżkach ubezpieczeń komunikacyjnych pisałem już jakiś czas temu. Wzrost cen polis dotknął szczególnie młodych kierowców, którzy płacili już i tak więcej niż starsi kierowcy z dłuższym stażem za kierownicą. Dlaczego ludzie młodzi płaca za ubezpieczenie auta więcej? Czy jest sposób na to, by płacili mniej?

Policyjne statystyki pokazują, że młode osoby są sprawcami znacznie większej liczby wypadków niż osoby starsze. Rok w rok kierowcy z przedziału wiekowego 18-24 lata powodują około 20% wszystkich zdarzeń drogowych. Powodem jest brawura i brak doświadczenia w prowadzeniu samochodu.

 Jak na tę sytuację reagują towarzystwa ubezpieczeniowe?

Zgodnie i systematycznie podnoszą stawki ubezpieczeń dla najmłodszych kierowców. W ten sposób rekompensują sobie odszkodowania, które muszą wypłacać za szkody przez nich spowodowane.

Czy młodzi mogą płacić mniej za OC i AC?

Jest kilka sposobów, by obniżyć cenę ubezpieczenia. Jedni szukają okazji i promocji, drudzy – zwyczajnie kombinują. Poniżej kilka propozycji  dla klientów z pierwszej grupy.

Ubezpieczenie pakietowe

Jeśli chcesz zawrzeć wyłącznie polisę OC, koniecznie sprawdź czy w przypadku wyboru dodatkowego ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażera, pakietu assistance lub ubezpieczenia szyb dostaniesz dodatkową zniżkę. Często koszt dodatkowej polisy jest niższy niż uzyskana w ten sposób zniżka w OC. Gdy decydujesz się też na wykupienie polisy AC, skorzystaj ze zniżek za pakiet OC+AC. Nie kupuj tych dwóch polis w różnych towarzystwach ubezpieczeń – to się zwyczajnie nie opłaca.

Ubezpieczenie nowego samochodu i dealera

 Gdy kupujesz pojazd w salonie (nowy lub używany), masz możliwość skorzystania z tzw. pakietu dealerskiego. Nie będziesz nawet musiał o niego pytać – z pewnością pracownik salonu sam Ci go zaproponuje. W takim przypadku wartość składki liczona jest od wartości pojazdu i nie jest zależna od Twojego wieku i doświadczenia za kierownicą.

Udział własny w AC

Kolejny pomysł to zwiększony udział własny w polisie AC. Zamiast płacić wyższą składkę, możesz przyjąć na siebie część ryzyka. Wykupując polisę np. z 10% udziałem własnym zapłacisz niższą składkę, ale w razie wypadku otrzymać o 10% niższe odszkodowanie.

Ubezpieczenie ze współwłaścicielem

Jeśli nie masz żadnych zniżek, możesz spróbować przekonać osobę  z wypracowanymi zniżkami, żeby została współwłaścicielem Twojego auta. Dzięki temu polisa OC będzie tańsza. W większości przypadków zakład ubezpieczeń zsumuje Twoje zwyżki ze zniżkami współwłaściciela.

Współwłaścicielami najczęściej zostają rodzice lub inni członkowie rodziny. Nie musi to jednak być osoba spokrewniona. Niestety rozwiązanie to ma sporą wadę – gdy spowodujesz wypadek, zniżkę straci również współwłaściciel pojazdu.

Ubezpieczenie pojazdu na inną osobę

Jeszcze kilka lat temu metoda ta była bardzo popularna. Samochody młodych kierowców rejestrowane były na rodziców czy dziadków. Aktualnie we wniosku o zawarcie ubezpieczenia właściciel musi wskazać, czy pojazd będzie użytkowała osoba uznawana przez towarzystwo ubezpieczeń za młodą. W konsekwencji składka wzrośnie. Oczywiście możesz zataić ten fakt przed ubezpieczycielem i liczyć na szczęście. Polisa OC będzie wykupiona i nie zapłacisz kary za jej brak. Jednak w razie wypadku przez Ciebie spowodowanego osoba, na którą zarejestrowane jest auto, i tak poniesie konsekwencje w postaci dopłaty do składki.

Rejestracja samochodu w mniejszej miejscowości

Jeśli jesteś zameldowany w małej miejscowości, a w dużym mieście mieszkasz ze względu na studia czy pracę, lepiej będzie zarejestrować i ubezpieczyć auto w miejscu zameldowania. Koszt ubezpieczenia będzie niższy, bo w mieście jest większa szansa na spowodowanie wypadku, przez co ubezpieczyciele inaczej szacują ryzyko i podnoszą składkę.

Na start auto z małym silnikiem

W Polsce wysokość składki za OC nadal uzależniona jest od pojemności silnika samochodu. Pojazdy z większymi silnikami mają zwykle większą moc, co skłania kierowców do brawury. Zasada ta nie zmieniła się mimo nowych rozwiązań, które pozwoliły na osiągnięcie dużych mocy nawet przy małych pojemnościach. Jeśli zatem jesteś jeszcze na etapie poszukiwania auta, wybierz to z mniejszym silnikiem. W ten sposób Twoje OC będzie tańsze.

Szukaj i porównuj

Przed kupnem ubezpieczenia koniecznie porównaj oferty u kilku ubezpieczycieli. Niektóre towarzystwa mają specjalne oferty dla młodych kierowców, inne dają dodatkowe zniżki za kupno polisy on-line, jeszcze inne uzależniają wysokość składki od stylu jazdy, o czym pisałem w jednym z poprzednich artykułów.

Spodobał Ci się ten wpis? Odwiedź moją stronę na facebooku, lajkuj, polecaj i udostępniaj moje artykuły.

Przezorny Zawsze Ubezpieczony