Postęp technologiczny a ubezpieczenia

Postęp technologiczny a ubezpieczenia
12 listopada
14:10 2017

2017-11-12
Kilka dni temu czytałem artykuł o autonomicznych taksówkach we Francji. Mają one trafić do sprzedaży już w przyszłym roku. Uber idzie krok dalej – pracuje nad samochodami latającymi. Coraz bardziej popularne stają się pojazdy z napędem elektrycznym, a abstrakcyjne jeszcze niedawno ataki hakerskie stają się realnym zagrożeniem dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Czy postęp technologiczny determinuje wprowadzanie zmian także w branży ubezpieczeniowej?

Pojazdy elektryczne

Pierwsze zmiany tradycyjnego podejścia do kwestii ubezpieczeń wymusiła popularyzacja samochodów elektrycznych. Stawki ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych uzależnione są w Polsce m.in. od pojemności silnika. Ale auta takie jak Tesla, Nissan Leaf, BMW Serii i, elektryczne Renault czy autobusy Ursus nie mają silników spalinowych. W tym przypadku nie ma więc jednego z parametrów służącego do wyliczania wysokości składki. Było to powodem wprowadzenia przez ubezpieczycieli odrębnej taryfikacji dla pojazdów z silnikami elektrycznymi.

Pojazdy autonomiczne

Obecnie trudno doszukać się koncernu, który nie prowadzi lub nie zapowiedział prowadzenia prac nad autonomicznymi samochodami. Prognozy zakładają, że takie pojazdy w przeciągu kilkunastu lat będą królować na rynku motoryzacyjnym. Oznacza to duże zmiany w sektorze ubezpieczeń. Obecnie polisy komunikacyjne są bowiem jego najważniejszym segmentem.
Kto powinien ponosić odpowiedzialność za wypadki spowodowane przez samochody autonomiczne? Jak wyliczać składki dla tych pojazdów? Jak kalkulować prawdopodobieństwo wypadku? Od jakich ryzyk powinno się ubezpieczać samochody autonomiczne? To tylko kilka przykładowych pytań, na które branża ubezpieczeniowa musi sobie odpowiedzieć. Kwestia pojazdów autonomicznych musi zostać uregulowana także w przepisach prawa.
Naprzeciw oczekiwaniom rynku wyszedł już brytyjski ubezpieczyciel Adrian Flux. W swojej ofercie umieścił ubezpieczenia pojazdów bez kierowców (driverless car insurance). Właścicielom takich pojazdów proponowane jest ubezpieczenie na wypadek zajścia takich zdarzeń jak:
• atak hakerski na auto
• problemy z oprogramowaniem
• błędna instalacja oprogramowania
• wystąpienie problemów z nawigacją.

Ubezpieczenie od cyberataku

Ataki hakerskie to na firmy i urzędy to obecnie dość powszechne zjawisko stanowiące poważne zagrożenie dla funkcjonowania tych instytucji. Najczęściej jest to efekt działań konkurencji albo złośliwych osób, które pragną sparaliżować funkcjonowanie danego biznesu lub zwyczajnie ukraść pieniądze. Na zachodzie Europy ubezpieczenie od cyberataku to standard. W Polsce to nadal rzadkość. Z pewnością jednak będzie ono zyskiwać na popularności. Cenne dane zgromadzone na firmowych dyskach wymagają bowiem odpowiedniego zabezpieczenia. Ich wyciek oznacza przecież prawdziwą katastrofę dla finansów i wizerunku przedsiębiorstw.

 

Spodobał Ci się ten wpis? Odwiedź moją stronę na facebooku, lajkuj, polecaj i udostępniaj moje artykuły.

Przezorny Zawsze Ubezpieczony