Ubezpieczenie kart płatniczych

Ubezpieczenie kart płatniczych
26 listopada
08:30 2016

2016-11-26

Już niedługo Polacy ruszą masowo na przedświąteczne zakupy. Tłok, zamieszanie, rozkojarzenie – to wspaniały okres dla kieszonkowców. Ich łupem padają często portfele z zawartością – oprócz gotówki i dokumentów kradzione są karty płatnicze. Karty debetowe i kredytowe są coraz bardziej popularne, nierzadko w portfelu znaleźć można ich nawet kilka. Czy zastanawiałeś się nad ubezpieczeniem swoich „plastikowych pieniędzy”? Czy wiesz, od czego chroni takie ubezpieczenie? Poniżej zebrałem najważniejsze informacje na ten temat.

Każda karta jest chroniona

Tak, to prawda. Na mocy Ustawa z dnia 12 września 2002 roku o elektronicznych instrumentach płatniczych każda karta płatnicza jest ubezpieczona.

Nie jest jednak tak pięknie, jakby się wydawało. W przypadku transakcji dokonanych przez osobę nieupoważnioną instytucja wydająca kartę odpowiada jedynie za te z nich, których wartość przekroczyła 150 euro (obecnie około 660zł) i tylko do czasu zgłoszenia przez klienta faktu utraty karty. W praktyce oznacza to, że w przypadku kradzieży karty i jej użycia przez złodzieja do wypłaty gotówki lub realizacji transakcji bezgotówkowych odzyskasz od banku pieniądze jedynie wtedy, gdy suma skradzionych środków wyniesie minimum 150 euro. Ochrona ta nie obowiązuje, gdy transakcje zostały wykonane z winy klienta, np. gdy na karcie nosisz przyklejoną karteczkę z numerem PIN.

Ubezpieczenie dodatkowe oferowane przez banki

Banki oferują swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie kart płatniczych chroniące od kradzieży i nieuprawnionego użycia karty. Nie ma tu znaczenia, jaka kwota pieniędzy została skradziona, więc nie obowiązuje wspomniany wcześniej limit 150 euro. Należy zwrócić uwagę na fakt, że chronione są nie tylko karty skradzione, ale również te, z których skopiowane zostały dane z paska magnetycznego. Proceder ten nosi nazwę skimmingu i polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie karty płatniczej?

Z ubezpieczenia warto skorzystać, jeśli chcesz mieć spokój i nie martwić się o swoje pieniądze. Ubezpieczenie dodatkowe polecam szczególnie tym osobom, które sporo kupują i za swoje zakupy płaca pieniądzem plastikowym. Bardzo często bowiem ochrona ubezpieczeniowa obejmuje także zakupione towary – ich kradzież oraz zniszczenie (często spotykane rozszerzenie ochrony). Ubezpieczenie to powinny mieć również osoby, które wypłacają gotówkę z bankomatu – w przypadku rozboju i kradzieży pieniędzy podczas wypłaty będzie można skorzystać z ochrony. Ubezpieczenie karty przyda się również podróżnikom, którzy podczas zagranicznych wyjazdów stawiają na korzystanie z kart. Zauważyć należy jednak, że plaga skimmingu nie omija Polski.

Ile to kosztuje i od czego chroni?

Koszt takiego ubezpieczenia to przeważnie kilka złotych miesięcznie (zazwyczaj około 3zł). Zakres ochrony jest natomiast bardzo zróżnicowany:

  • ochrona transakcji zbliżeniowych, przy użyciu kodu PIN, dokonanych w punktach handlowo – usługowych, w oddziałach banków, podczas zakupów internetowych, podczas wypłaty gotówki z bankomatu,
  • limity na kwoty i czas od dokonania transakcji w przypadku wypłat z bankomatu – np. ochrona tylko pierwszych godzin od podjęcia gotówki i do określonego limitu kwotowego,
  • ubezpieczenie zakupionych przy użyciu karty towarów, które zostaną skradzione, zniszczone lub będą wadliwe.

Ubezpieczenie kart płatniczych nie jest zbyt popularnym produktem wśród Polaków i korzysta z niego niewiele osób. Stanowi ono bowiem dodatkowy koszt prowadzenia konta, a przyzwyczajeni jesteśmy do darmowych produktów bankowych.  Być może jednak warto za niewielką opłatą poczuć się nieco bezpieczniej. Pamiętaj jednak, aby przed ostateczną decyzją o wykupieniu ubezpieczenia zapoznać się z warunkami i regulaminem wybranej oferty ubezpieczenia.

Spodobał Ci się ten wpis? Odwiedź moją stronę na facebooku, lajkuj, polecaj i udostępniaj moje artykuły.

Przezorny Zawsze Ubezpieczony