Kasa Wraca w Link4 – kolejny produkt w modelu „pay as you drive” na rynku

Kasa Wraca w Link4 – kolejny produkt w modelu „pay as you drive” na rynku
02 maja
08:00 2017

2017-05-01

Kilka dni temu TU Link4 wystartowało z nową ofertą  ubezpieczeń komunikacyjnych opartych na module „pay as you drive”. Program o nazwie Kasa Wraca promuje bezpieczną jazdę. Współpracy z Link4 podjęła się firma NaviExpert. Z tańszej polisy będą mogli skorzystać ci kierowcy, którzy jeżdżą ostrożnie. Przyjrzyjmy się bliżej nowej propozycji.

Kilka tygodniu temu pisałem o pierwszym na polskim rynku ubezpieczeniowym produkcie, w którym wysokość stawki za ubezpieczenie OC uzależnione jest od stylu jazdy kierowcy – YU! Ubezpieczenia. W tym modelu kierowca najpierw musi udowodnić, że potrafi jeździć bezpiecznie i przepisowo. Korzystna składka proponowana jest tym osobom, które korzystając z aplikacji Yanosik spełnią założenia dotyczące stylu jazdy i w nagrodę otrzymają OC w specjalnej ofercie. Oczywiście takie podejście daje spore pole do nadużyć. Zjawisko opisałem w jednym z artykułów.

Link4 przyjął nieco inną taktykę. Bezpiecznie jeżdżący kierowcy mogą liczyć na zwrot części składki na koniec okresu obowiązywania polisy. Na stronie internetowej można przeczytać, że: „Wystarczy regularnie jeździć samochodem z włączoną aplikacją, aby zawarty w niej moduł sprawdził Twoje zachowanie na drodze! Najlepsi kierowcy mogą liczyć na nagrodę finansową – zwrot nawet 30% zapłaconej składki!”.

Jakie parametry wykorzystywane w ocenie stylu jazdy mają największy wpływ na wysokość premii?

  • Liczba przekroczeń prędkości na danym dystansie w terenie zabudowanym i niezabudowanym.
  • Liczba gwałtownych przyspieszeń i hamowań, a także ich siła, czas trwania i częstotliwość.
  • Średni dystans pokonany w ciągu dnia i nocy.

Link4, w przeciwieństwie do YU! Ubezpieczenia, zastosował jasne warunki, które trzeba spełnić, by móc skorzystać z programu Kasa Wraca. Należy:

  • przejechać samochodem z włączoną nawigacją i modułem LINK4 Kasa Wraca minimum 200 km w miesiącu,
  • wskazany dystans 200km pokonać w ciągu co najmniej 5 różnych dni (5 oddzielnych tras),
  • każda trasa musi mieć minimum 10 kilometrów.

Każdy z miesięcy analizowanych przez ubezpieczyciela w ciągu roku rozliczany jest oddzielnie. Zwrot składki jest sumą miesięcznych premii i zostaje wypłacony po zakończeniu okresu obowiązywania polisy.  Co ważne kierowcy preferujący bardziej dynamiczny styl jazdy nie będą karani wyższą składką, jeśli nie spełnią wymagań ubezpieczyciela.

Jak wypada rozwiązanie Link4 na tle propozycji  YU! Ubezpieczenia?

Link4 jasno określił warunki korzystania z promocji oraz badane parametry jazdy. W ten sposób niejako wymusił na kierowcy obowiązek jeżdżenia przepisowo przez cały rok. YU! Ubezpieczenia swój pomysł oparł na zaufaniu budowanym na podstawie wcześniejszej historii przejazdów, przez co praktycznie stracił możliwość wywierania wpływu na dalsze przepisowe podróżowanie. Jeżdżący brawurowo kierowca co najwyżej nie będzie mógł wznowić polisy na korzystnych warunkach.  Pomysł Link4 ma więc lepsze założenia – premiuje faktyczny styl jazdy.

Czy program Kasa Wraca jest zatem wolny od wad?

Oczywiście że nie. Ale jest na pewno lepiej przemyślanym produktem niż propozycja YU! Ubezpieczenia. W dalszym ciągu kierowca może jeździć prawidłowo z włączoną aplikacją i wyłączać ją, gdy będzie chciał poszaleć na drodze. Ale musi przy tym pamiętać o minimalnym dystansie do pokonania, który warunkuje możliwość skorzystania z promocji. Link4 nie daje możliwości handlu kontami, co pozytywnie wpływa na zapobieganie potencjalnym oszustwom. Z punktu widzenia klienta jest jeszcze jeden spory atut – otrzymanie zniżki dotyczy także polisy AC, a przypominam, że YU! Ubezpieczenia ma w ofercie jak na razie tylko produkt OC.

W pierwszych miesiącach 2017 roku na rynku pojawiły się już 2 propozycje, w których wysokość składki z ubezpieczenie pojazdu uzależniona jest od stylu jazdy. Jest to odpowiedź rynku na drożejące ciągle składki za OC komunikacyjne. Oczywiście otrzymanie korzystnej polisy wymaga od kierowcy bezpiecznego zachowania na drodze i używania aplikacji, ale nie ma nic za darmo. By skorzystać z tańszej oferty musisz dać też coś od siebie. Należy tylko mieć nadzieję, że rozwiązania oferowane przez Link4 i YU! Ubezpieczenia to dopiero początek oferty „pay as you drive” na polskim rynku.

Spodobał Ci się ten wpis? Odwiedź moją stronę na facebooku, lajkuj, polecaj i udostępniaj moje artykuły.

Przezorny Zawsze Ubezpieczony