Co grozi za brak OC?

Co grozi za brak OC?
13 stycznia
19:35 2018

Nowy rok przywitał właścicieli pojazdów podwyżką kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Powodem jest wzrost wartości płacy minimalnej, od poziomu której uzależniona jest wysokość kary. Kary to jednak nie wszystko. Konsekwencje braku OC mogą być znacznie bardziej dotkliwe, jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku. O tym w najnowszym wpisie.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Wynika to z przepisów ustawy z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Aktualne wartości kar za brak OC ppm przedstawia poniższa tabela:

Okres braku OC Samochody osobowe Samochody ciężarowe
Do 3 dni 840 zł 1260 zł
Od 4 do 14 dni 2100 zł 3150 zł
Powyżej 14 dni 4200 zł 6300 zł

Najczęstszą przyczyną braku OC jest nieuwaga i niedopatrzenie użytkownika pojazdu. Często jednak kierowcy z pełną świadomością nie wykupują tego ubezpieczenia. Twierdzą, że na ubezpieczenie ich nie stać, szczególnie po ostatnich podwyżkach stawek. Po zidentyfikowaniu takich sytuacji kary nakładane przez UFG mogą być najmniejszym utrapieniem dla tych osób. Prawdziwe problemy finansowe zaczną się, jeśli użytkownik nieposiadający OC na pojazd spowoduje nim wypadek lub kolizję. W takiej sytuacji UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu i wystąpi z regresem do sprawcy zdarzenia. Kwoty do zwrotu mogą osiągnąć bardzo wysokie wartości – od kilku do kilkunastu tysięcy za nawet niegroźnie wyglądającą kolizję po setki tysięcy lub więcej, gdy w zdarzeniu jakaś osoba odniesie obrażenia lub zginie.

Wzrost stawek za OC rzeczywiście był znaczący i dla wielu osób są to aktualnie bardzo wysokie kwoty. Jednak brak wykupienia ubezpieczenia może być tylko pozorną oszczędnością, szczególnie gdy dojdzie do kolizji lub wypadku. A o tym, jak oszczędzić na OC pisałem w tym artykule.

Spodobał Ci się ten wpis? Odwiedź moją stronę na facebooku, lajkuj, polecaj i udostępniaj moje artykuły.

Przezorny Zawsze Ubezpieczony