Do czego może przydać się ubezpieczenie ochrony tożsamości?

Do czego może przydać się ubezpieczenie ochrony tożsamości?
10 grudnia
08:30 2016

2016-12-10

Wycieki danych klientów Netii (link), pobieranie danych przez komorników, które ostatecznie okazało się nie być „kradzieżą”(link), opublikowanie prze łódzki magistrat danych podopiecznych pomocy społecznej (link) – to kilka przykładów głośnych spraw z ostatnich miesięcy . Jest odpowiedź rynku ubezpieczeniowego na tego typu sytuacje – oferowane przez TU Europa ubezpieczenie Ochrony tożsamości.

Do kradzieży tożsamości może dojść poprzez nieuwagę lub nieświadomość zagrożenia. Wystarczy, że na chwilę „użyczysz” dowód osobisty lub udostępnisz dane osobowe by za jakiś czas dowiedzieć się, że masz do spłaty pożyczkę/kredyt, którego nigdy nie brałeś, nie oddałeś do wypożyczalni samochodu, którym nigdy nie jeździłeś lub masz do uregulowania rachunek za telefon, z którego nigdy nie korzystałeś. Z prawie 100% pewnością można wtedy założyć, że doszło do wykorzystania Twoich danych osobowych. Ich ujawnienie to często efekt wymogów stawianych w różnych miejscach – pobyty w hotelach, wypełnianie wniosków w Internecie, przystępowanie do programów rabatowych. Przykłady można mnożyć. W tych i podobnych sytuacjach nie masz pewności, czy Twoje dane są w wystarczający sposób chronione przed wyciekiem. Zagrożeniem jest też wyciek danych z miejsc, gdzie są przechowywane w celach administracyjnych i powinny być ściśle strzeżone. Trzeba też wspomnieć o kradzieży dokumentów, na którą większego wpływu nie masz.

Samodzielne „odkręcanie” transakcji, do których doszło z wykorzystaniem Twoich danych i dochodzenie swoich praw przed sądem dla wielu osób może okazać się skomplikowane, czasochłonne, a przy tym dość drogie. Propozycję zabezpieczenia się od tego rodzaju sytuacji daje TU Europa i proponuje ubezpieczenie Ochrona tożsamości.

Co oferuje ubezpieczyciel w ramach tej polisy?

Wariant I: asysta prawna
Otrzymujesz dostęp do telefonicznego Centrum Asysty Prawnej, gdzie profesjonalni prawnicy udzielą Ci pomocy w formie informacji, konsultacji i porad prawnych oraz opinii prawnych, m.in. w zakresie:

 • zastrzegania dokumentów,
 • analizy zdarzeń poprzedzających kradzież tożsamości w celu ustalenia momentu popełnienia przestępstwa,
 • sporządzania oświadczeń, wniosków do banków i urzędów,
 • przesyłania wzorów pism prawnych,
 • informowania o procedurze prawnej prowadzenia sporów prawnych i ochrony swoich praw,
 • wskazania sposobów na zabezpieczanie się przed kradzieżą tożsamości,
 • informowania o kosztach prowadzenia sporów prawnych,
 • pomocy w znalezieniu adwokata lub radcy prawnego, który podejmie się prowadzenia Twojej sprawy.

W ramach asysty prawnej masz prawo do korzystania z:

 • informacji prawnej – bez ograniczeń,
 • konsultacji i porad prawnych- nie więcej niż 1 raz w miesiącu (12 w okresie 12 miesięcy),
 • opinii i imiennych dokumentów prawnych – nie więcej niż 1 raz na kwartał (4 w okresie 12 miesięcy).

Wariant I to tylko i wyłącznie możliwość skorzystania z pomocy prawnika, który przez telefon udzieli informacji prawnej, konsultacji i porad, a także sporządzi opinie i imienne dokumenty prawne. Dopiero II rozszerzony wariant zapewnia zwrot kosztów poniesionych na ochronę interesów prawnych.

Wariant II: asysta prawna oraz ochrona prawna
Otrzymujesz w pakiecie wszystkie korzyści asysty prawnej rozszerzone dodatkowo o refundację kosztów ochrony interesów prawnych poniesionych lub takich, które będziesz musiał ponieść, np.:

 • kosztów procesu sądowego przed sądem powszechnym,
 • kosztów postępowania sądu polubownego,
 • kosztów poręczenia majątkowego,
 • kosztów postępowania egzekucyjnego,
 • kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

Suma ubezpieczenia w ramach ochrony prawnej wynosi 20 tys. zł (maksymalne łączne koszty, które zapewnia towarzystwo ubezpieczeniowe na ochronę Twoich interesów), a ochrona trwa 1 rok. Asysta kosztuje 35 zł za rok. Wraz z rozszerzeniem o ochronę prawną – 140 zł rocznie.

Czy to jedyny sposób na zabezpieczenie się na wypadek kradzieży i bezprawnego wykorzystania danych osobowych? Oczywiście, że nie. Ale o tym w kolejnych artykułach.

Spodobał Ci się ten wpis? Odwiedź moją stronę na facebooku, lajkuj, polecaj i udostępniaj moje artykuły.

Przezorny Zawsze Ubezpieczony