2017-02-11
Sezon zimowy w pełni. Wiele osób korzysta z dobrych warunków i wyjeżdża w góry na narty. Warto w tej sytuacji pomyśleć o ubezpieczeniu nie tylko siebie, ale i swojego sprzętu sportowego.
Kupując ubezpieczenie turystyczne skupiasz się zazwyczaj na ochronę zdrowia i bezpieczeństwie Twoich bliskich. Dobrze jest jednak zabezpieczyć także sprzęt sportowy, który jest narażony na uszkodzenie, zniszczenie i utratę.
Co to jest ubezpieczenie sprzętu sportowego?
Działa ono analogicznie do ubezpieczenia bagażu z tą różnicą, że ochroną objęty jest sprzęt sportowy, a nie rzeczy osobiste.
Co towarzystwa ubezpieczeniowe rozumieją pod pojęciem sprzętu sportowego?
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe rozumieją sprzęt sportowy nie tylko jako narty czy deskę wraz z wiązaniami, ale także buty, kask, gogle kombinezon itd. Warto więc zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel obejmuje ochroną cały ekwipunek czy tylko jego część. Informacje te znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Kiedy towarzystwo wypłaci odszkodowanie?
Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie przypadku utraty lub zniszczenia sprzętu sportowego wskutek:
- działania żywiołu,
- wypadku środka komunikacji,
- nieszczęśliwego wypadku i zachorowania (utrata możliwości ochrony swojego sprzętu sportowego),
- akcji ratowniczej prowadzonej w związku ze zdarzeniami losowymi,
- kradzieży lub rozboju (potwierdzonego przez policję).
Zwrot kosztów naprawy
W przypadku uszkodzenia sprzętu ubezpieczyciel może zaproponować pokrycie kosztów naprawy nart lub snowboardu, o ile naprawa jest możliwa i ekonomicznie uzasadniona (koszty naprawy nie mogą przewyższyć wartości sprzętu). W przypadku całkowitego zniszczenia lub kradzieży możesz liczyć na zwrot pieniędzy w wysokości zgodnej z wartością sprzętu z uwzględnieniem stopnia zużycia lub w kwocie równej wartości sprzętu dostępnego na rynku. Należy pamiętać, że towarzystwo pokryje koszty do pewnej kwoty określonej w umowie jako suma ubezpieczenia.
Kiedy sprzęt nie jest chroniony polisą?
Narty, deska i pozostałe elementy wyposażenia muszą być odpowiednio zabezpieczone. Ubezpieczyciel nie odpowie za sprzęt pozostawiony na stoku, przed restauracją czy w pojeździe na niestrzeżonym parkingu. Odszkodowanie nie zostanie również wypłacone w razie uszkodzenia bądź utraty sprzętu z własnej winy lub rażącego niedbalstwa.
Przed zawarciem polisy koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, definicjami w nich zawartymi, wyłączeniami odpowiedzialności i limitami kwotowymi.
Każdy rozsądny narciarz dba o swoje bezpieczeństwo, a zatem o zdrowie i życie. Warto jednak pomyśleć także o ochronie swojej własności, czyli sprzętu. Szkoda byłoby stracić narty, kijki deskę czy buty. Szczególnie gdy jest to sprzęt profesjonalny, dobrej jakości i sporej wartości. Dobrze zapewnić im właściwą ochronę.
Spodobał Ci się ten wpis? Odwiedź moją stronę na facebooku, lajkuj, polecaj i udostępniaj moje artykuły.
Przezorny Zawsze Ubezpieczony