Czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy?

Czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy?
31 lipca
09:00 2016

Okres wakacyjny w pełni, czas zatem na przypomnienie o bardzo ważnym elemencie każdego wyjazdu – ubezpieczeniu turystycznym. Wiele osób korzysta z usług biur podróży i pozostaje przy ubezpieczeniach przez nie oferowanych.

Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy poważniejszych wypadkach, urazach, skomplikowanym procesie leczenia czy konieczności transportu do Polski, suma ubezpieczenia zapewniania przez biuro nie wystarczy. Z kolei w razie wystąpienia popularnych zachorowań (np. ból brzucha, przeziębienie, wysypka, utrzymująca się wysoka temperatura) koszty wizyty i zakupu lekarstw będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni (udział własny wynosi zazwyczaj 50€).

Dlaczego tak jest?

Dzieje się tak dlatego, że obowiązujące regulacje prawne nakładają na biuro podróży obowiązek ubezpieczenia każdego klienta, jednak nigdzie nie zostało określone jakiej wysokości sumy mają to być i jaka jest kwota udziału własnego klienta. Zatem biura same ustalają te kwoty. Logicznym jest, że im niższa suma ubezpieczenia i wyższa wartość udziału własnego, tym niższe koszty ponosi biuro na każdego klienta. Ponadto w polisach z biur podróży nie ma na ogół dodatkowych ryzyk, takich jak odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu. Ubezpieczenie NNW ma symboliczną sumę kilku tysięcy złotych niejednokrotnie z wyłączeniem ryzyka uprawiania sportów, a ubezpieczenie kosztów leczenia ma wyłączenia na choroby przewlekłe.

Co zrobić, by uniknąć leczenia za własne pieniądze?

By zabezpieczyć się na wypadek negatywnych konsekwencji posiadania polisy o ograniczonym zakresie, należy wykupić polisę indywidualnie i nie opierać się wyłącznie na tej z biura podróży. Koszt takiego ubezpieczenia to tylko kilka złotych dziennie i nawet w przypadku wystąpienia popularnego zachowania kwota ta może się zwrócić po jednej wizycie. O poważnych zachorowaniach i uraz nawet nie wspominam, bo oczywistym jest, że kwoty wydane na leczenie mogą sięgnąć kilkuset tysięcy złotych.

Przykładowe ceny podstawowych usług medycznych w popularnych i bliskich nam krajach

Zapraszam Cię do zapoznania się z przykładowymi cenami podstawowych usług medycznych w popularnych i bliskich nam krajach. Sprawdź, jakie koszty poniesiesz z własnej kieszeni, jeśli będziesz korzystał tylko z polisy z biura, gdzie udział własny wynosi zazwyczaj 50€.

Państwo

Schorzenie/objawy Koszty wizyty/leczenia
flaga-hiszpanii

Hiszpania

zapalenie pęcherza 70€
flaga-wloch

Włochy

wizyta u okulisty z zapuchniętym i łzawiącym okiem 30€
flaga-chorwacji

Chorwacja

zatrucie 650HRK ok. 410PLN
flaga-bulgarii

Bułgaria

przeziębienie 90BGN ok. 200PLN
flaga-bosnii-i-hercegowiny

Bośnia i Hercegowina

ugryzienie przez owada-odczyn zapalny 75BAM ok. 160PLN
flaga-egiptu

Egipt

rozcięcie stopy-wizyta i szycie rany ok. 500PLN
flaga-kuby

Kuba

ból brzucha 150$
flaga-norwegii

Norwegia

 zapalenie płuc 410NOK ok. 200PLN
flaga-francji

Francja

wizyta u ortopedy po urazie 110€
flaga-irlandii

Irlandia

wizyta u stomatologa/lekarstwa 65€/15€
flaga-niemiec

Niemcy

wizyta u pediatry 60€
flaga-holandii

Holandia

ugryzienie przez owada-odczyn zapalny 120€

Mam nadzieję, że poniższe przykłady skłonią Cię do zakupu polisy za kilkadziesiąt złotych, która pomoże zaoszczędzić spore pieniądze w razie Twojego zachorowania lub urazu podczas wakacji. Mama jednak nadzieję, że nic złego podczas Twojego wyjazdu się nie wydarzy. Za tydzień rozpoczynam swoje wakacje. Podczas wypoczynku będzie mi oczywiście „towarzyszyć” ubezpieczenie turystyczne 🙂

Zachęcam do odwiedzania strony na facebooku, like’owania, polecania i udostępniania moich artykułów.

Przezorny Zawsze Ubezpieczony